Koncert v Brně (část 1)

9. června 2007 v 17:50 | Robbie |  PLACEBO
Začalo to myslím 27. března. Co vlastně? No..totiž..to dlouhý čekání na koncert mé nejooooblíbenější skupiny. Ten den jsem byl nemocnej. Brouzdal jsem po netu a na serveru musicserver.cz, jenž prolízám skoro každej den, se mi zjevil nadpisek, který mě okamžitě vhodil do takové podivné extáze. Zhluboka jsem se nadechl a klikl na (pro mě) památný nápis Placebo zahraje v červnu v Brně
Hnedka jsem psal do školičky své karamádce IL, která je první človíček, kterej mě napadne, když si na Placebo vzpomenu, no, ale ona už o tom věděla, což mi přišlo strašně nefér:-P Tak jsme se hned domluvili, že pujdem. Koncert, který byl před rokem na United Islands 200 km od Brna o půlnoci by mi asi neprošel, tak jsem to tenkrát ani nezkoušel ukecat, ale Placebo přímo v Brně..takovou haluz..to sme si prostě nemohli nechat ujiít. Ukecal jsem mámušku, že 600 korunek, který mi dala úplně na něco jinýho, můžu utratit za lístek, pač jinak sem byl skoro nabílenej a hned první den, co se prodávali Hurráááá pro lístky:-)
A pak dlouhý čekání, který ale bylo vlastně příjemný. Ta nudná vstupenka v šuplíku a datum pátýho června blížící se na kalendáři a hlavně v reálu....tyhle věci mě v těch horších chvílích povzbuzovaly. Bylo to sice nedočkavý čekání, ale aspoň bylo na co se těšit. Myslím, že člověk musí mít věci, na který se může těšit, aby vůbec mohl být šťastný.
5. června jsem se ulil ze zpívání.
a celý krátký odpoledne po celý dlouhý škole jsem se psychicky připravoval. Bral sjem to fakt vážně:)) ale z té psychické přípravy stejně nakonec nic moc nebylo..ani nevim proč. Prostě jsem si už pak jen vzal svý oblíbený džíny a oblíbený triko, pač stejně nějaký spešl rockový hadry nemám. (ale to triko náhodou docela rockový je:) a s natěšenou nejistotou jsem vyrazil (kupodivu včas) Po cestě jsem potkal docela dost lidí, kteří byli podezřele moc navlečený do černé. S IL jsme si dali záležet a byli sme tam už hodinu předem. Fakt že jo!!! Hala docela malá...řekl bych. Na takovou velkou skupinu...:-) Mohlo to být v Rondu, což je tadyk v Brně hala pro opravdu velký koncerty. Ale co..nevadí. Už tu hodinu před koncertem se v hale povaloval známý cigaretový opar, který sice dodavál fajn vizuální mystickou atmosféru, ale taky docela smrděl.
Na kraji byl pult, za kterým měli, jak už to na koncertech bývá, všemožný věcičky k Placebo..trička, cédéčka a spoustu dalších věcí, který si za ceny přepočitaý z eur nebo liber koupí opravdu jen velký fanda nebo znuděný milionář. Triček bylo hodně, ale zas tak totálně úžasný asi nebyly, tak jsme si každej splašili potítko za kilo a byli jsme spokojení:) teda aspoň já...:-)
Vzhledem k tomu, že jsem ten den cestou ze školy potkal nápadnou skupinku lidí, který právě jakoby vypadli z klipu 30 Second to Mars (který popravdě moc nemusím), bál jsem se, že v našich vcelku normálních, jen trošku víc do černa laděných hadrách moc nezapadnem, ale nakonce to vypadalo tak, že většina lidí by zapadla i na ulici. Samozřejmě černě nalakovaný nehtíky a občas někdo, kdo byl třeba celej v černým a růžový vlasy nebo černý oční stíny a kravatu od Green Day...
Hrůzné obavy z toho, že brian chodí pozdě stejně jako já, naštěstí vyprchaly, když jen nějaké dvě minutky po osmé ztemněl sál do tajemné atmosféry a na podium vyběhli tři chlapíci. Steve se asi ostříhal, Stefan mi přišel nějakej menší, než na fotkách a Brian snad ztloustl a hodil si skoro emo střih typu zpěváka Good Charlotte...fakt jsem si nebyl jsitej, jestli to jsou Placebo a když začali hrát, vyměnili jsem si s IL nejisté pohledy a po pár taktech nám bylo jasný, že nejsou. Žádná předkapela sice hlášená a nikde psaná nebyla, ale prostě zčistajasna se tu objevili tři typové a začali hrát svoje čistě rockový písničky, který se mi, na to, že jsem je slyšel poprvé, hodně zalíbily. Hráli hodně nahlas. Až moc. Nebo možná jen my jsme stáli moc blízko repráků, ale každopdáně hráli dobře. Od Placeba je dělila hlavně absence elektroniky a taky, řekl bych, staromódnějsí kytarové riffy..byl to takovej ničím nemíchnutej rock. říkali, že jsou z Finska, že přichází v míru a říkali i jméno, ale to jsem nepochytil. Teďkon už to teda vím, takže se menujou Man Boy
Nehráli zbytečně dlouho. Tak akorát. Zvedli pár rukou v kotli a přední řady kývající do rytmu, zahráli fajn věci a po půl hodině odešli.
Dlouhá pauza...a nevím, jestli po celou její dobu chystali techniku pro Placebo nebo se jen čekalo na rozmazleného Briana, který ale, jak jsem se později dočetl, vůbec nepopíjel před koncertem horké kafčo v pěnové koupeli, jak jsem se škodolibě domníval, ale rozdával rozhovory otravným novinářům a to ještě pět minut před vystoupením.
Pokaždé, když skončila písnička z rádia, které bylo puštěné, když nehrála kapela, celý sál nadějně ztichl a znovu zkalamaně nadechl, když světla zůstaly svítit a z repráků začala vyplouvat další melodie z cédéčka na večírky.
Pak to konečně přišlo. Technici si zalezli do svých koutků, sál potemněl, vzrušený potlesk, (který ale podle mě nebyl zas tak velký, jaký by si Placebo zasloužili:-) se začal rozlíhat halou a na pódium vykročil přerostlý (já mám co říkat:) baskytarista Stefan Olsdal. Chvíli tam s velmi mohutnou odezvou šaškoval. Připadalo mi jako bych toho týpka znal. Vypadal přesně, jak sem si ho představoval a přišel mi vážně jako kdybych ho viděl každej den ve škole.
Pak se přihrnul decentně vytlemený Steve Hewitt. Skromě zamával a po pár vteřinách a velkém potlesku zalezl za velikou bicí soustavu, odkuď se nevynořil do konce koncertu.
Jakoby nenápadně se na pódiu zjveil Brian, kterému snad ani nikdo nestihl zatleskat, jelikož se okamžitě chopil kytary a spustil první, zahřívací "odrahovačku" Infra-red (tenhle záznam je z jinýho koncertu). Hala začala trochu trsat, atmosféra ale ještě nebyla pravá ořechová, všichni vyjeveně zírali na Briana jako na zjevení nebeské či spíše pekelné a poslouchali.
Po prvních písničkách se to ale docela rychle rozjelo, i když mě stále přišlo, že lidi docela málo paří a navíc mi vrtalo hlavou, proč Brian nic neříká. Žádný pozdrav, žádný 'proslov' akorát Stef pronesl okázalé Good evening po druhém nářezu 'Because I Want You'.
Zdálo se mi, jako by na nás byl Brian trochu naštvanej, jakože se málo paří. Nechtěl jsem, aby měli na Brno špatný vzpomínky, a to mě trochu mrzelo, ale jinak paráda. Navíc i ten pocit, že jsou zklamání z málo akčního publika trochu odešel, když jsem si pak prohlížel fotky z koncertu a viděl, jak na nich Brian celej září a usmívá se. Asi nebyl naštvanej a nemluvnej. Jen prostě komunikoval tou hudbou:)
Hráli perfektně. Žádný přehmaty. Ještěže. Vzhledem k tomu, že jsme stáli hned u repráků asi bychom v takovým případě přišli o slcuh. Brian taky zpíval perfektně. Pohrával si občas i s melodií, hlavně pak u akustické verze Meds, kterou hráli jako třetí v pořadí setlistu. Tohle je její záznam přímo z Brna 5.6:
Zvuk byl sice trochu horší, trochu to jakoby splívalo, ale i tak to bylo svkělý. Prostě Placebo:) Za zvuk stejně prý mohla akustika haly. Tracklist byl docela dlouhej. Mnohý písničky byly trochu pozměněný, což je při frekvenci koncertů Placeba na turné celkem nutnost, aby se jim tak rychle neohrály a bavilo to taky samotné muzikanty. Někdy jsem dokonce musel počkat skoro až do refrému, než jsem poznal, o co přesně jde. Ne že by Brianovi nebylo rozumnět. Veděl jsem, co hrají, jen jsem si v tu chvíli nemohl vybavit název.
Měli perfektní světla. Celá hala se válela v nejrůznějších barvách, vzadu na plátně běžela projekce, ani ne s velikým záběrem na kapelu samotnou, ani ne s abstraktní změtí barev, ale spíš takový temný videa například černobílý záběry plotu s ostnatým drátem u Song To Say Good Bye:
:
Brian stále nic neříkal. Doufal jsem, že řekne něco o tom, proč jakou písničku kdy napsal nebo, že nás aspoň pochválí a já si budu moct dostát svejch ambicí rozumět jeho angličtině, ale nic. Ve všech recenzích ale zároveň psali, že komunikace s publikem byla skvělá. Jo..měl docela zajímavý kreace a když mělo zpívat publikum popěvek u Special K a on dělal, že nic neslyší, vypadalo to vážně dobře a bylo vidět, že to s lidma chlapec umí, rázem bylo "na na na na z publika" dvakrát hlasitější.
Nemůžu nic porovnávat. Koncert Placebo to byl první, na kterým jsem byl. Jsem za to rád, ale když čítám názory těch, co viděli 5 koncertů z každýho turné nebo to aspoň o sobě tvrdí, tak si najednou připadám jako vcelku nevýznamný fanda:-) Každopádně pořád nevím, jaký v nich asi Brno nechalo dojmy. Na netu jsou různě možně diskuze, někdo říká, že je to nejlepší koncert Placebo, co kdy viděl a to, že jich prej viděl deset. Někdo zas, že fakt lidi málo pařili a že kdyby byla větší odezva, zahráli by navíc skladbu Nancy Boy. Pravda bude nejspíš někde uprostřed...
Vím, nemusel bych to vůbec řešit, mě se to prostě líbilo už jen kvuli tomu pocitu, že jsme byli s IL na naší nejoblíbenější skupině, prostě z principu. Jen jsem nechtěl, aby na tu naši zemičku měli špatný vzpomínky... Na druhou stranu, když jsem si prohlížel seznam položek na jejich truné, možná si za chvíli nebudou pamatovat, že u nás někdy vůbec hráli... Což je zároveň možná další důvod, proč Brian nic neříkal. My se na to těšíme půl roku, ale pro ně je to možná tak trochu rutina. Za těch pár měsíců, od doby, co jsem poprvé v ruce držel tu vstupenku, se mi v hlavě logicky utvořily hodně velký očekávání, když jsem se na to tak těšil a v žádným případě nemůžu říct, že by mě zkalmali, jen prostě jsem si neuvědomil, že samotní Placebo toho pátýho června asi nebudou narozdíl ode mě brát jako nějakej osudově významnej den...když hrají čtyřikrát do týdne...
POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU JE TADY (články mohou mít jen omezenou délku, tak jsem to musel rozdělit na dvě části)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 space monkey space monkey | 11. června 2007 v 20:17 | Reagovat

kraaaasny clanok...fakt je uzany..ja som prezivala uplne to iste(aj s kamaratkami):)))...stres,panika hroza ci zozenieme  listky(kedze sme  zo slovenska)..a potom dlllhe cakanie..ale krasne cakanie.....sme sa tak tesili..lebo na hodokvas sme tu neni ani jedna:(((..takze brno posledna sanca....koncert bol perfektny...fakt uzasny...placebo forever!!!!!!!....pred koncertom sme zili uz len preto lebo sme sa mali na co tesit...a teraz po koncerte zijeme uz len preto aby sme mohli stale hovorit:my sme ich videli!!!!!!!!!!   :))))

2 Faileen-PíPa Faileen-PíPa | Web | 12. června 2007 v 11:36 | Reagovat

je mi líto, že jsem tam nebyla..a nejen kvůli placeba :(

3 misa misa | Web | 20. června 2007 v 8:01 | Reagovat

Já jsem byla celkem na čtyřech koncertech Placek, a tenhleten byl ze všech nejlepší. A právě hodně tomu pomohli lidi, protože vydrželi až do konce a tohle publikum se nedalo s rovnávat s tím, z ostatních koncertů. Lidi "pařili" fakt dost :) !!

4 Fny Fny | Web | 20. června 2007 v 21:50 | Reagovat

Robbie, kdy už sem dáš něco nového, prahnu po čtení :))

5 kamča kamča | 21. června 2007 v 11:51 | Reagovat

Bylo to vážně skvělý.Připadala sem si jak ve snu!!

6 anonymka anonymka | 8. března 2008 v 20:32 | Reagovat

horší blog jsem NEVIDĚLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

7 lokolo lokolo | 20. března 2008 v 14:50 | Reagovat

dobrej blloggggggggggg

8 mona* mona* | 11. listopadu 2008 v 22:03 | Reagovat

placebo rulez!! byl to skvely koncert ,uz aby tu zas nekdy prijeli hrat:P

9 EmILy.ThE.dRuNk EmILy.ThE.dRuNk | E-mail | 7. února 2009 v 13:28 | Reagovat

Aspoň žes tam byl.... Já jsem na žádnym jejich koncertu nebyla :(

Ale žes to vzal tak klidně když sis přečetl že budou v ČR.... :D Já bych nejspíš omdlela.... nebo bych se zbláznila :D:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama