Mikešův máselný paradox.

13. ledna 2009 v 23:54 | Robbie |  Zajímavosti
Mikešův máselný paradox.
Mikešův máselný paradox vzniká vzájemným působením dvou fyzikálních zákonů a to zákona kočičího a zákona chlebového.

Kočičí zákon říká, že kočka dopadne vždy na nohy.
Chlebový zákon říká, že chleba namazaný máslem dopadne na zem vždy stranou namazanou.

Představme si pokus, kdy kočce na hřbet přilepíme krajíc chleba, namažeme ho máslem a hodíme tuto soustavu na zem. Nyní zde vzniká problém rozhodnout, kam soustava dopadne.

Odpověď na tuto otázku není zcela jasná, vzniká zde hned několik alternativ.
Jelikož se kočka okamžitě po upuštění snaží instinktivně otočit nohama směrem k zemi a chleba se snaží instinktivně otočit k zemi namazanou stranou, dochází ke kolizi obou zákonů. A jelikož musíme pohlížet stejně tak na chleba jako na kočku jako na dva rozdílné subjekty, které si za svými zákony stojí, nelze říci, že jeden ze zákonů převáží druhý.

Podle tohoto poznatku se nabízí možnost, že soustava začne rotovat a jelikož nelze určit, kam dopadne, tak ve vzdálenosti nekonečně malé od země se ustálí v rotujícím stavu. To znamená, že bude v nekonečně malé vzdáleností nad zemí rotovat rychlostí blížící se nekonečnu. Protože na máslo působí odstředivá síla, tak se po dosažení určité rychlosti máslo odstředí a tím přestane působit na soustavu chlebový zákon a kočka dopadne na nohy.

Pro někoho může být toto konečným řešením problému, ale není tomu zcela tak. Existují zde další východiska.
Nastává zde problém při dosažení rychlosti světla. Podle teorie o předmětech pohybujících se rychlostí světla, by se měl soustavě (kočka, chleba) zpomalit čas vůči okolí. Takže v okolí soustavy bude čas ubíhat rychleji než soustavě. Z čeho vyplývá, že po dopadnutí kočky (po odstředění másla) se ocitne kočka v budoucnosti, jelikož v podstatě přeskočí okolní čas.
Takže díky tomu by bylo možné cestovat do budoucnosti, nikoliv však zpět.

Ale zde je problém. Pokud by se stalo, že se bude soustava pohybovat nekonečně velkou rychlostí, tak ji bude čas ubíhat nekonečně pomalu, takže v podstatě jí přestane čas ubíhat a kočka bude zmrazena v čase a bude žít do nekonečna. Takže pokud budeme chtít cestovat časem, bude třeba vynalézt nějaký omezovač rychlosti. A podle vrstvy másla na chlebu budeme schopni regulovat dobu, do které kočku pošleme, jelikož tlustší vrstva se odstředí za delší dobu a kočka tak přeskočí delší období.

Dalším problémem, vzniklým rotací kočky je ten, že vlivem vysokorychlostního otáčení se bude soustava o okolní vzduch ohřívat. Zde mohou nastat dvě možnosti.
1. Kočka se vlivem extrémních teplot vypaří (vysublimuje)
2. Než se stihne vypařit, může vlivem extremně velké změny za nekonečně krátkou dobu odčerpat z okolí obrovské množství energie, což by mělo za následek zamrznutí kočky. Čím by se nemohlo odstředit máslo jelikož by bylo zmrzlé. Takže by kočka nikdy nedopadla a neustále by se otáčela do nekonečna.

Další variantou by mohlo být, že se vytvoří červí díra a kočka bude schopna cestovat prostorem.
Nebo dokonce je tu i možnost teoretického vytvoření černé díry vlivem urychlení elementárních částic. Což by znamenalo zničení celé planety

Takže pozor! není doporučeno tento pokus testovat v domácích podmínkách. Nikdy nevíte, co se stane!

Ale pokud by se podařilo všechny vzniklé problémy eliminovat, byli bychom schopni cestovat do budoucnosti.

Tentokráte jsem neodolal a kopíroval Takže zdroj: www.eldorado.estranky.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 °LaDy BuG° °LaDy BuG° | Web | 15. ledna 2009 v 21:57 | Reagovat

AAaaaa xD to je mocný xDD

2 faileen-pipa faileen-pipa | 17. ledna 2009 v 15:54 | Reagovat

po docela dlouhé době jsem se koukla na tvůj blog a ejhle! nejdříve jsem si říkala, jestli ses zbláznil =D ale pak jsem nad tím samozřejmě začala velmi vážně přemýšlet a došla jsem k závěru, že člověk, který tuto studii vymyslel, je génius....už jdu shánět nějakou kočku a chleba s máslem...takže se připravte na možný zánik planety...=D

3 kriss kriss | 19. ledna 2009 v 10:21 | Reagovat

Pěkné:)Ale stejně ti musím vynadat,po dlouhé době článek a zse nic osobního od tebe:((

4 °LaDy BuG° °LaDy BuG° | Web | 28. ledna 2009 v 13:20 | Reagovat

Hrrr děkuji xD ty máš taky fajnec blogec x) a díky za komentář,taková rada xP ..x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama